Hava nəqliyyatı vasitəsilə giriş-çıxış qaydalarına dəyişiklik edildi
Ölkəmizdə həyata keçirilən sistemli tədbirlər, həmçinin uğurlu vaksinasiya proqramı nəticəsində Azərbaycanda epidemioloji vəziyyət yaxşılaşmaqda davam edir.
Bununla əlaqədar, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın xüsusi icazə tələbinin mərhələli şəkildə ləğv olunması barədə qərarına uyğun olaraq ilkin mərhələdə 10 iyun tarixindən xarici vətəndaşlarının hava yolu ilə Azərbaycan Respublikasının ərazisinə səfərlərdə yumşalmalar tətbiq edilmişdir.
Bu prosesin davamı olaraq, növbəti mərhələdə vaksinasiyanın əhatəlilik dairəsinin daha geniş olduğu ölkələrdə epidemioloji vəziyyətin davamlı formada yaxşılaşmasını nəzərə alaraq, 21 iyun tarixindən etibarən aşağıda qeyd olunan ölkələrin vətəndaşlarının Azərbaycan Respublikasının ərazisinə səfər edə bilməsinə icazə verilir:
-ABŞ
-Bahreyn
-Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri
-Böyük Britaniya
-İsrail
-Macarıstan
-Qətər
Qeyd olunan ölkələrin vətəndaşlarının Azərbaycan Respublikasına səfər etməsi üçün aşağıdakı tələblər gözlənilməlidir:
-yaşı 18-dən yuxarı olan sərnişinlərin tam vaksinasiya olunması və ya COVİD-19 xəstəliyindən sağalması barədə müvafiq ölkənin verdiyi rəsmi sənədin (COVİD Pasport) və uçuşdan əvvəl 72 saat ərzində verilmiş COVID-19-a dair PCR testinin neqativ nəticəsini təsdiq edən rəsmi sənədin təqdim olunması;
-1 yaşdan 18 yaşadək olan sərnişinlərin uçuşdan əvvəl 72 saat ərzində verilmiş COVID-19-a dair PCR testinin neqativ nəticəsini təsdiq edən rəsmi sənədin təqdim olunması.
Yaşı 1 yaşdan aşağı olan uşaqlar üçün COVİD pasport və PCR test nəticələrinə dair sənədlər tələb olunmur.
Azərbaycan Respublikasına birbaşa uçuşlar icra edən bütün aviadaşıyıcılar yalnız müvafiq tələblərə cavab verən sərnişinləri qeydiyyata almalıdırlar. Azərbaycan ərazisinə daxil olarkən sərhəd nəzarətindən keçdikləri zaman müəyyən edilmiş tələblərə cavab verməyən sərnişinlər ölkə ərazisinə buraxılmır və aviadaşıyıcının hesabına həmin reyslə geri qaytarılır.

The rules of entry and exit to the country by air have been changed
The epidemiological situation in Azerbaijan continues to improve as a result of systematic measures implemented in our country, as well as a successful vaccination program.
Therefore, according to the Resolution of the Task Force under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on the gradual abolition of the special permit requirements, air trips have been softening for foreign citizens flying to the territory of the Republic since June 10th.
To further continue, taking into account the ongoing improvement of the epidemiological situation in countries with a wider vaccination coverage, citizens of the following countries will be allowed to visit the territory of the Republic of Azerbaijan from June 21st:
-Bahrain
-Hungary
-Israel
-Qatar
-The United Arab Emirates
-The United Kingdom
-The United States of America
For the citizens of these countries to visit the Republic of Azerbaijan the following requirements must be met:
-Passengers over 18 years are required to submit an official document issued by the relevant country on full vaccination or recovery from COVID-19 (COVID passport), plus an official document confirming the negative result of the PCR test for COVID-19 within 72 hours before the flight;
-Submission of an official document confirming the negative result of the PCR test for COVID-19 within 72 hours before the flight for passengers aged 1 to 18 years.
COVID passports and PCR test results are not required for children under the age of 1 year.
All airlines operating direct flights to the Republic of Azerbaijan must only register those passengers who meet the relevant requirements. Passengers who do not meet the requirements while crossing the border to the territory of Azerbaijan will not be allowed to enter the country and will be returned by the same flight at the expense of the carrier.