Dövlət rüsumu və inzibati cərimə
Azərbaycan Respublikasına qayıdış şəhadətnaməsinin rəsmiləşdirilməsi üçün müraciət edən şəxs tərəfindən müvafiq dövlət rüsumunun ödənilməsi məsələsi “Dövlət rüsumu haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə tənzimlənir.
“Dövlət rüsumu haqqında”  Azərbaycan Respublikasının Qanununun 16.1.3-cü maddəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və ya konsulluğu tərəfindən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına və ya Azərbaycan Respublikasında qanuni əsaslarla daimi yaşayan vətəndaşlığı olmayan şəxslərə ölkəyə qayıtmaq üçün pasportu əvəz edən Azərbaycan Respublikasına qayıdış şəhadətnaməsinin verilməsi üçün:
Hesab nömrələri və bank rekvizitləri barədə məlumatlar Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və konsulluqlarının internet saytlarında yerləşdirilir.
Dövlət rüsumunun ödənilməsindən azadolmalar
“Dövlət rüsumu haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2001-ci il tarixli Qanununun 17.7.-ci maddəsinə əsasən, aşağıdakı kateqoriyalar üzrə Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına qayıdış şəhadətnaməsinin verilməsinə görə dövlət rüsumu tutulmur:

State fee and administrative penalties
The issue of payment of the relevant state duty by the person applying for the registration of a return certificate to the Republic of Azerbaijan shall be regulated by the Law of the Republic of Azerbaijan "On State Fee".
According to Article 16.1.3 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On State Fee", for the issuance of a certificate of return to the Republic of Azerbaijan by a diplomatic representations or consulates of the Republic of Azerbaijan to citizens of the Republic of Azerbaijan or stateless persons permanently residing in the Republic of Azerbaijan:
- State fee of 20 USD should be paid.
Paying address
Foreign countries - relevant account number provided by diplomatic representations and consulates of the Republic of Azerbaijan.
Information about account numbers and bank details are posted on the websites of diplomatic representations and consulates of the Republic of Azerbaijan.
Exemption from payment of state fee
According to Article 17.7 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On State Fee" of 2001, the following categories do not pay state fee for issuance of a certificate of return to the citizens of the Republic of Azerbaijan: