Qayıdış şəhadətnaməsinin verilməsi üçün tələb olunan sənədlər
Qayıdış şəhadətnamənin alınması üçün “Əsasnamə” ilə təsdiq olunmuş ərizə-anket doldurularaq (nümunəsi əlavə olunur - müvafiq olaraq Əlavə №3 və ya Əlavə №4) Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliyinə və ya konsulluğuna təqdim edilir.
Şəhadətnamənin verilməsi haqqında ərizə-anketə aşağıdakı sənədlər və ya onların surətləri əlavə edilməlidir:
- pasport yararsız hala düşdükdə və ya onun etibarlılıq müddəti bitdikdə - pasportun özü;
- 2 (iki) ədəd rəngli fotoşəkil (3x4 sm ölçüdə);
- üzərində fotoşəkil olan aşağıdakı sənədlərdən biri - Azərbaycan Respublikası vətəndaşının şəxsiyyət vəsiqəsi, Azərbaycan Respublikası tərəfindən verilmiş hərbi bileti, Azərbaycan Respublikası tərəfindən verilmiş sürücülük vəsiqəsi və ya şəxsiyyətini və ya vətəndaşlığını müəyyənləşdirən digər rəsmi sənədi;
- Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı ilə birgə gedən 18 yaşına çatmayan və ya xarici dövlətdə 18 yaşına çatmış Azərbaycan Respublikası vətəndaşının doğum haqqında şəhadətnaməsi və ya şəxsiyyət vəsiqəsi;
- Azərbaycan Respublikasında daimi yaşayan vətəndaşlığı olmayan şəxsə Azərbaycan Respublikası tərəfindən verilmiş şəxsiyyətini təsdiq edən digər rəsmi sənəd;
- Azərbaycan Respublikasında daimi yaşayan vətəndaşlığı olmayan şəxslə birgə gedən 18 yaşına çatmayan və ya xarici dövlətdə 18 yaşına çatmış uşağının doğum haqqında şəhadətnaməsi və ya Azərbaycan Respublikası tərəfindən verilmiş şəxsiyyətini təsdiq edən rəsmi sənəd ;
- dövlət rüsumunun ödənilməsi haqqında sənəd – 10 ABŞ dolları.
Şəhadətnamənin verilməsi haqqında ərizə-anket (Əlavələr №3, №4) Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliyində və ya konsulluğunda qeydiyyata alınır.
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı və ya Azərbaycan Respublikasında daimi yaşayan vətəndaşlığı olmayan şəxs tərəfindən göstərilən sənədlər təqdim edildikdən sonra Şəhadətnamə ərizə-anket qeydiyyata alındığı vaxtdan ən geci 3 təqvim günü müddətində verilir.
Azərbaycan Respublikası vətəndaşının və ya Azərbaycan Respublikasında daimi yaşayan vətəndaşlığı olmayan şəxsin şəxsiyyətini təsdiq edən müvafiq sənədlər mövcud olmadıqda, Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliyi və ya konsulluğu onun özü barəsində təqdim etdiyi məlumatların düzgünlüyünün yoxlanılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi vasitəsilə, müstəsna hallarda isə birbaşa Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidmətinə sorğu göndərir.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidməti qısa müddət ərzində (3 iş günündən çox olmamaq şərtilə) sorğunun icrası ilə bağlı müvafiq yoxlamalar aparır və əldə olunmuş nəticələr barədə məlumatları Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliyinə və ya konsulluğuna bildirir.
Azərbaycan Respublikası vətəndaşının və ya Azərbaycan Respublikasında daimi yaşayan vətəndaşlığı olmayan şəxsin özləri barəsində təqdim etdikləri məlumatların düzgünlüyü təsdiq edildikdə, onlara 3 təqvim günü müddətində Şəhadətnamə verilir.
Azərbaycan Respublikasında daimi yaşayan vətəndaşlığı olmayan şəxsə Şəhadətnamə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidmətinin razılığı ilə verilir.

Documents required for issuance of the return certificate
In order to get a return certificate, an application form approved by the "Statute" is filled out (the sample is attached - Annex No. 3 or Appendix № 4) to the diplomatic representation or consulate of the Republic of Azerbaijan.
The following documents or their copies should be attached to the application form for the issuance of a certificate:
• Passport itself, if the passport is damaged or when its validity is expired;
• 2 (two) colored photos (3x4 size);
• one of the following documents with photos - an identity card of citizen of the Republic of Azerbaijan, a military certificate issued by the Republic of Azerbaijan, a driving license issued by the Republic of Azerbaijan or another official identification card or identity;
Birth certificate or identity card of a citizen of the Republic of Azerbaijan who is under an age of 18 or who is 18 years of age in a foreign country accompanying the citizen of the Republic of Azerbaijan;
• another official document confirming an identity of a person who is not a citizen of the Republic of Azerbaijan permanently residing in the Republic of Azerbaijan;
• An official document confirming the birth certificate of a child under the age of 18 or who has reached an age of 18 in a foreign country accompanied by a stateless person permanently residing in the Republic of Azerbaijan or an identity of the Republic of Azerbaijan;
• Document on payment of state fee - 10 USD.
An application form (Appendices №3, No. 4) is registered at the diplomatic representation or consulate of the Republic of Azerbaijan.
After submission of the documents provided by a citizen of the Republic of Azerbaijan or a stateless person permanently residing in the Republic of Azerbaijan, a certificate is issued within 3 calendar days from the date of registration of the application.
In the absence of the relevant documents confirming identity of a citizen of the Republic of Azerbaijan or the stateless person permanently residing in the Republic of Azerbaijan, the diplomatic representation or consular office of the Republic of Azerbaijan shall, for the purpose of verifying the accuracy of the information provided therein, through the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and, in exceptional cases, send a request to the Migration Service.
The State Migration Service of the Republic of Azerbaijan carries out relevant checks on the fulfillment of the inquiry within a short time (with no more than 3 working days) and informs the diplomatic representation or consulate of the Republic of Azerbaijan on the obtained results.
If citizen of the Republic of Azerbaijan or a stateless person permanently residing in the Republic of Azerbaijan confirms the accuracy of their information, they will be issued a Certificate within 3 calendar days.
The ID card is issued to the stateless person permanently residing in the Republic of Azerbaijan with the consent of the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan.